Čalounictví a dekoraterství

Čalounictví a dekoratérství jsem studoval dva roky jako maturitní obor na Střední škole stavebních řemesel v Brně. V tomto krátkém čase jsem mi podařilo pootevřít dveře a nahlédnout do tohoto fascinuícího a dnes také vymírajícího řemesla. 

Křeslo Halabala

Křeslo, které jsem si vybral pro úpravu k maturitní praktické zkoušce, pochází z dílny designéra Jindřicha Halabaly, který byl od roku 1930 působil jako vedoucí ateliéru a poději jako ředitel pro vývoj v UP závodech.

Jedná se o odpočinkové křeslo, sloužící k delšímu sezení a odpočinku v relaxační poloze, nikoliv však k spánku. Opěradlo je vybaveno vydutím v oblasti bederní páteře a zastává funkci bederní opěrky. Zbytek opěradla podpírá horní část zad, což zaručuje komfort a pohodlí při sezení. Područky sice nejsou čalouněné, jsou však velice šikovně a ergonomicky umístěny tak, že spolu s pohodlným opěradlem poskytují nebývalý zážitek při sezení na tomto křesle.

Vnější rozměry 
výška - 820 mm; šířka - 650 mm; hloubka - 840 mm

Popruhování jsem zvolil kvůli pevnosti zdvojené. Popruhy jako nosný podklad pro pružiny jsou pouze u sedáku. U opěradla jsem zvolil nosný podklad stejný jaký na křesle byl původně, což je hustá juta.

Typu čalounění -vzhledem k věku daného křesla jsem přikročil ke kombinaci klasického základu čalounění (horní popruhování a dvoukuželových tlačných pružin,...) a novodobé metody zhotovení tvarovací a kypřící vrstvy pomocí pryžožíní a PUR pěn různých hustot a tlouštěk, jak v případě sedáku tak i u opěradla. Vedlejší vazbu pružin u sedáku jsem zvolil s ohledem na požadovanou pevnost křížovou německou a u opěradla s ohledem na nízký počet pružin (4 pružiny) anglickou vazbu.

Potahování je zhotoveno stylem - plocha sedáku + přední příhraň je jeden kus potahové látky a k ní jsou ztraceným stehem přišity boční náševky. Pochopitelně stejným způsobem je vyřešeno i opěradlo - opěradlová plocha je jeden kus látky a k ní jsou přišity stracenným stehem boční náševky. Při potahování jsem upustil od všívání paspule, z důvodu nevhodnosti v kombinaci s danou potahovou látkou.

Po vernisáži, která proběhla na zámku v Rosicích u Brna, jsem byl vyzván Ing. Helenou Prokopovou z cechu čalouníků a dekoratérů pro napsání krátkého článku pro Dřevařský magazín o maturitní zkoušce a křesle, na kterém jsem pracoval.

Nábytek & Kunsthistorie, Bc. Vilém Urban, DiS.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky